Szukaj...
Konto
Mój koszyk
0
Za ten produkt nie ma punktów lojalnościowych
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare), nazywany także mlecznicą, piżmem czasem również wrotyczem swojskim jest rośliną powszechnie spotykaną na łąkach czy przydrożach. Zarówno wrotycz ozdobny, jak i pospolity zawiera toksyczny beta-tujon znajdujący się w zielu oraz kwiatach rośliny. Ziele wrotycza zawiera około 0,6% tujonu, natomiast kwiaty nawet do 1,5%. Substancja jest dobrze rozpuszczalna w alkoholu, tłuszczu oraz eterze, nie jest jednak rozpuszczalna w wodzie.
Zaburzeniach trawienia spowodowanych spożyciem obfitych tłustych posiłków. Zioło pomagało w przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych, ponieważ roślina pobudza błonę żołądka do wydzielania śluzu.
Wrotycz jako środek przeciwko pasożytom i owadom. Dzięki zawartości tujonu, wrotycz ma bardzo silne działanie przeciwpasożytnicze. Tujon obecny w olejku eterycznym mlecznicy pomaga usuwać z organizmu robaki takie jak glisty czy owsiki( W celu uzyskania takiego działania spożywamy szklankę naparu dziennie). Zewnętrznie niszczy nużeńce, wszy głowowe i łonowe oraz świerzbowce.W terapii tych chorób można również zastosować napar z kwiatów wrotyczu. W tym celu zalewamy garść kwiatów wrotyczu zimną wodą i gotujemy całość przez kilkanaście minut, po czym odcedzamy napar i wlewamy do kąpieli.
Wrotycz posiada charakterystyczny zapach, który jest nieatrakcyjny dla owadów takich jak: mrówki, muchy, komary, mszyc, moli, kleszczy i innych owadów. Z dużą skutecznością odstrasza te owady – wystarczy natrzeć skórę piżmem albo wykąpać się w naparze.
Nasi przodkowie chętnie korzystali z dobrodziejstwa wrotyczu w kwestii bólowych. Robiono na bazie zioła i alkoholu nalewkę, którą stosowano zewnętrznie w przypadku łagodzenia bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem z reumatoidalnym oraz dną moczanową (artretyzmem). Dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym zioło piżma stosowano także do zwalczania stanów zapalnych spowodowanych tymi dolegliwościami na przykład do łagodzenia dolegliwości związanych z bolesnymi miesiączkami.
Wrotycz wykazuje także silne działanie przeciwwirusowe, a to dzięki substancji o nazwie aksylaryna, którą wykorzystuje się w leczeniu wirusa opryszczki. Napar nadaje się również idealnie do stosowania zewnętrznego na rany, wszy oraz świerzbowce. Wrotycz n sprawdza się jako płukanka przy łojotoku, nadmiernym przetłuszczaniu się skóry głowy oraz łupieżu
Wrotycz – przepisy :
Napar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu 2 szklankami wrzącej wody. Zaparzać 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance.
Odwar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Stosować jako płukanki, okłady na skórę czy wcierki.
Nalewka wrotyczowa: 1 szklankę suchego ziela zalewamy 300 ml alkoholu o mocy od 40 do 70%. Macerujemy przez około 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Filtrujemy. Zażywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody. Nalewka wrotyczowa ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe.
Opis
Kody
Brak recenzji użytkowników.