Zioła lecznicze

Odkryj moc ziół leczniczych i ich bogatą historię. Dowiedz się, jak zioła były wykorzystywane od starożytności do leczenia i zapobiegania chorobom. Poznaj najbardziej skuteczne dzikie zioła lecznicze, które stały się podstawą tradycyjnej medycyny.

Aktywne filtry

Zioła lecznicze

Z definicji zioła lecznicze to duża grupa roślin, których części takie jak: korzeń, łodygi, liście czy też kwiaty są surowcami do pozyskiwania środków wykorzystywanych w praktyce ludowej, medycznej lub weterynaryjnej do celów leczniczych lub profilaktycznych.

Zioła, które leczą

Zioła lecznicze i ziołolecznictwo mają długą i bogatą historię stosowania, która sięga starożytnych aż cywilizacji. Od czasów starożytnych zioła były stosowane w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom. Niegdyś ludzie byli dobrze zorientowani w leczniczych właściwościach prawie każdej rośliny dlatego poznane zioła nazywano już w czasach starożytnych ziołami medycznymi. Wierzyli, że sama natura może zadbać o całe życie na ziemi, a Matka Ziemia dała nam leczniczą roślinę na każdą dolegliwość. Można śmiało uznać, że tak jest! W toku rozwoju ziołolecznictwa, poprzez wieki selekcji, określono najbardziej skuteczne i użyteczne dzikie zioła lecznicze, które stały się podstawą tradycyjnej medycyny.

Wiedza o roślinach leczniczych, jaką posiadali na przykład starożytni Egipcjanie, została odkryta dzięki odnalezieniu i odczytaniu przez archelogów papirusów poświęconych medycynie. Najstarszy z nich, papirus Smitha jest z pierwszej połowy XVII wieku p.n.e., zawiera obserwacje dotyczące działania serca i sposobu liczenia tętna (1).

Inny znaleziony papirus, zwany ginekologicznym, opisuje choroby kobiece i sposoby ich leczenia, a także zawiera test pozwalający określić płeć dziecka., a jego wiarygodność i oryginalność wpisu została potwierdzona w 1938 roku. Słynn papirus Ebersa, powstał około 1550 roku p.n.e., jest najlepiej zachowanym staroegipskim dziełem farmaceutycznym. Zawiera prawie 900 przepisów leczniczych, w większości opartych na ziołach, takich jak kora granatowca, czosnek, piołun, cebula morska, jaskółcze ziele, aloes, siemię lniane, melisa czy mięta (1).

Ziołolecznictwo było praktykowane również w starożytnych Chinach. Najstarszy chiński zielnik przypisuje się Szen-Nungowi z XXVIII wieku p.n.e., który wysyłał ekspedycje po całym świecie w poszukiwaniu różnych gatunków flory i minerałów, aby osobiście wypróbować ich właściwości lecznicze (1).

Jednym z surowców roślinnych opisywanych przez Szen-Nung’a był korzeń byliny zwanej żeń-szeń, dla którego współczesne badania pozwoliły na nowo określić zakres działania i opracować wskazania terapeutyczne.

Niezależnie od faktu, że obecnie w aptekach dostępna jest ogromna liczba różnych farmaceutyków to i tak można śmiało stwierdzić że, ziołolecznictwo przeżywa swój renesans i leczenie darami natury nie traci na znaczeniu. Pozostaje nadal aktualne oraz popularne, a więc kiedy sięgamy po leki ziołowe, niech nas prowadzi mądrość słów Paracelsusa:

'Wszystko jest trucizną, nic nie jest trucizną, działanie zależy tylko od dawki'.

Ten cytat to przypomnienie o odpowiedzialności i umiarze w korzystaniu z darów natury, które mogą przynieść ulgę i zdrowie, pod warunkiem właściwego stosowania. Rośliny lecznicze ze względu na wysoką dostępność, bezpieczeństwo i dużą skuteczność leki naturalne są szeroko stosowane w leczeniu i profilaktyce wielu chorób.

Źródło:

1. Więcej na ten temat można znaleźć w książce “Historie ziołowe” autorstwa Mariana Janusza Kawałko. https://antykwariatpierwodruk.pl/sklep/poradniki-i-przewodniki/1080-kawalko-j-m-historie-ziolowelublin-1986.html

2. Rośliny lecznicze (Wikipedia): https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9Bliny_lecznicze