Żywokost Korzeń 100g  Ziółko

Żywokost Korzeń 100g Ziółko

9,90 zł
Brutto
Dostawa już od 12.90zł! Zamówienia powyżej 180zł wysyłamy za 0zł! Szczegóły dostawy >>

redeem Za ten produkt nie ma punktów lojalnościowych

Ilość na magazynie: duża

Żywokost lekarski - charakterystyka rośliny

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) jest rośliną pochodzącą z Europy, a w Polsce występuje powszechnie na terenach podmokłych, wzdłuż rzek, stawów i wilgotnych łąk. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), a jego korzeń od wieków stosowano w tradycyjnej medycynie ludowej. Roślina kwitnie od maja do czerwca, a najcenniejszą jej częścią jest korzeń, który zbiera się jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń żywokostu jest długi, wrzecionowaty, o brunatnej skórce i białawym wnętrzu. W tradycji zielarskiej to właśnie ten korzeń stanowił surowiec do różnego rodzaju maści, naparów czy okładów.

Tradycyjne zastosowania

W medycynie ludowej żywokost lekarski był szeroko wykorzystywany w różnych formach, zwłaszcza zewnętrznie. Przykładowo, popularne były maści sporządzane na bazie smalcu, często gęsiego, z dodatkiem żywokostu, które stosowano na bolące stawy i mięśnie. Zielarze od lat wykorzystywali właściwości tej rośliny w przypadkach urazów fizycznych oraz różnego rodzaju problemów ze skórą.

Przykłady tradycyjnych zastosowań:

  • Maści i okłady - w medycynie ludowej stosowane na bóle stawów, urazy oraz w przypadku przeciążonych mięśni.
  • Nalewki - używane jako wcierki w obolałe miejsca.

Żywokost i pielęgnacja skóry

Korzeń żywokostu był również ceniony ze względu na jego pozytywny wpływ na skórę. W tradycji zielarskiej znano go jako surowiec wspomagający regenerację tkanki skórnej, łagodzący podrażnienia i wspierający proces gojenia się ran. Żywokost znalazł zastosowanie w domowych maściach, które były wykorzystywane do pielęgnacji skóry przy oparzeniach słonecznych, niewielkich skaleczeniach czy podrażnieniach.

Jak zrobić maść z żywokostu?

Składniki:

  • 1-2 kostki smalcu wieprzowego lub gęsiego (tradycyjnie używano smalcu wiejskiego),
  • Korzeń żywokostu (50g).

Przygotowanie:

Rozpuść smalec w garnku na małym ogniu. Dodaj korzeń żywokostu i krótko podsmażaj, pilnując, aby składniki się nie przypaliły. Po zdjęciu z ognia odstaw garnek do przestudzenia. Przelej miksturę do ciemnych słoiczków i odstaw w chłodne miejsce do stężenia. Maść przechowuj w lodówce, a w razie potrzeby smaruj bolące miejsce dwa razy dziennie grubą warstwą maści.

Uwaga: Maści i inne produkty na bazie żywokostu stosuje się zewnętrznie. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do stosowania miejscowego. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się ze specjalistą przed użyciem nowych produktów pielęgnacyjnych lub ziołowych.

100 Przedmioty

Opis

Pojemność
100g
Przeznaczenie
ból stawów
Problem skóry
atopowe zapalenie skóry
Podstawowy składnik
żywokost korzeń

Kody

EAN13
5903240520664

Brak recenzji użytkowników.