Zioła lecznicze

Aktywne filtry

Zioła lecznicze

Z definicji rośliny lecznicze to duża grupa roślin, których części takie jak: korzeń, łodygi, liście czy też kwiaty są surowcami do pozyskiwania środków wykorzystywanych w praktyce ludowej, medycznej lub weterynaryjnej do celów leczniczych lub profilaktycznych.

Zioła, które leczą

Od czasów starożytnych zioła były stosowane w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom. Niegdyś ludzie byli dobrze zorientowani w leczniczych właściwościach prawie każdej rośliny dlatego poznane zioła nazywano już w czasach starożytnych ziołami medycznymi. Wierzyli, że sama natura może zadbać o całe życie na ziemi, a Matka Ziemia dała nam leczniczą roślinę na każdą dolegliwość. Można śmiało uznać, że tak jest! W toku rozwoju ziołolecznictwa, poprzez wieki selekcji, określono najbardziej skuteczne i użyteczne dzikie zioła lecznicze, które stały się podstawą tradycyjnej medycyny.

Niezależnie od faktu, że obecnie w aptekach dostępna jest ogromna liczba różnych farmaceutyków to i tak ziołolecznictwo przeżywa swój renesans i leczenie darami natury nie traci na znaczeniu. Pozostaje nadal aktualne oraz popularne. Zioła ze względu na wysoką dostępność, bezpieczeństwo i dużą skuteczność leki naturalne są szeroko stosowane w leczeniu i profilaktyce wielu chorób.